Vyhledávání
- - -
Dům jako umělecké dílo
-
Aktuální číslo magazínu Domy a bydlení Exclusive Rubriky
Vydavatel magazínu Domy a bydlení Exclusive
Atelier DAVINCI, spol. s r.o.
Partner
EXX s.r.o.

Kámen, dřevo a valená klenba

20.5.2013

Dům na okraji severočeského města zaujme na první pohled. Ideálně zapadá do krajiny, je totiž v chráněném území. Překvapí také netradičním tvarem, použitými materiály a vinným sklípkem s klenutými stropy.


Majitelé měli na kraji města pozemek po rodičích a chtěli postavit dům, který by vyhovoval požadavkům jejich v současné době již pětičlenné rodiny (dva dospělí a tři děti). V prvé řadě nešetřili místem – horní obytné patro má 450 m2, spodní 160 m2. Vešla se sem i garáž na tři auta, wellness část s bazénem a vinotéka.

„Když nás majitelé oslovili ke spolupráci, měli už hotovou studii domu od jiného architekta. Chtěli ji zachovat ve stylu, tvaru i koncepci, ale potřebovali doladit detaily a především dispozice a interiér,“ vypráví architektka Eva Hlaváčková z ateliéru EHstudio.

Ke stavbě se vyjadřovali i ochranáři

Protože je dům umístěn v chráněné krajinné oblasti Jizerských hor, museli dodržet řadu předpisů. „Jedná se o první moderní stavbu v této oblasti. Museli jsme postupovat velmi citlivě. S úřady jsme vše konzultovali – sklony střechy, použité materiály i detaily. Dělali jsme vše pro to, aby se dům zapojil do krajiny,“ říká. A úřady stavbu povolily.

Rodinný dům v datech

  • Velikost pozemku: cca 3500 m2
  • Zastavěná plocha: 570 m2
  • Obytná plocha: 610 m2 (spodní podlaží 160 m2, horní podlaží 450 m2)
  • Dispozice: spodní podlaží 2+kk a garáž pro tři vozy, horní podlaží 6 + kuchyň s jídelnou, wellness část s bazénem a vířivkami
  • Zajímavost: dům stojí v chráněné krajinné oblasti, výtah mezi spodním a dolním podlažím

Dům stojí na svažitém pozemku, který kopíruje. I když je poměrně velký, na první pohled tak nepůsobí. Spodní podlaží je totiž zapuštěné do terénu, takzvaně si sedá pod kopec, a horní je pak umístěné nad ním na kopci.

Celá stavba je zděná, použit byl zdicí systém Porotherm. Aby se co nejvíce hodila do okolní krajiny, je fasáda obložená kamenem a WPC prkny, která nepotřebují údržbu a svým přirozeným vzhledem a pocitem připomínají dřevo. „To byl jeden z požadavků rodiny, postavit dům z materiálů nenáročných na údržbu, které odolají i horským klimatickým podmínkám,“ vysvětluje architektka Eva Hlaváčková.

Krásný výhled do okolí

Dům je ve tvaru písmene U. Uvnitř má oddělené zóny. Ve spodní části je vstupní zóna, kde jsou umístěny garáže, a samostatný byt, který může fungovat jako hostinský, s obývací částí s malou kuchyňkou, ložnicí a koupelnou. Tento byt má ještě jeden samostatný vchod zvenku a často v něm přebývá babička, která rodině pomáhá hlídat malé děti.

Ze spodního podlaží se po schodech vystoupá nahoru, do hlavní obytné části, která je otevřená na jih a nabízí krásný výhled do údolí. O tři schody výše navazuje vyvýšená kuchyň i jídelna se spíží, do které vede ze vstupní haly výtah. Ten slouží především k dopravě nákupů.

Proti obytné části se nachází ložnice rodičů se šatnou, koupelnou a WC. Odsud i z obytné části se dá vyjít ven na terasy, kterých je kolem domu více. Za těmito místnostmi je dělicí krček oddělující dětské pokoje – zrcadlově obrácené, vzájemně propojené posuvnými dveřmi. Další místnost slouží jako pracovna, ale majitelé počítají s tím, že i ona bude v budoucnu sloužit dětem. Poslední místnost zatím nenašla své využití, i tento rezervní pokoj ale má svou terasu.

Celý dům uzavírá oddechová zóna, kam si majitelé přáli umístit bazén, tělocvičnu s fitness stroji, sauny a vířivky. Najdete tam i společenskou část, na níž navazuje vinotéka a jejíž celá jedna stěna směrem ven je skleněná. Tato stěna se dá odsunout a sezení tak lze propojit se zahradou. „Bazén je poměrně velký. Majitelé nechtěli protiproud, ale chtěli plavat, proto má délku deset metrů. Vedle bazénu je ještě prosklená vinotéka s klenutými stropy z pálených cihel Terca Klinker a za ní lze projít do venkovních kotců pro psy,“ popisuje autorka projektu Eva Hlaváčková.

Konstrukce domu

  • Použitý materiál: zdicí systém POROTHERM Profi od společnosti Wienerberger
  • Fasáda: kámen a lisované dřevěné panely určené na terasy (bezúdržbový materiál, který vydrží horské podmínky)
  • Střecha: členěná, pultová, obložená titanzinkem
  • Vytápění: tepelné čerpadlo, solární panely pro ohřev užitkové vody

Veškerý nábytek na zakázku

Veškeré vybavení, až na výjimky, jako je sedací souprava, se vyrábělo na zakázku. Zároveň je zde minimum solitérů, větší část zařízení je vestavná, zabudovaná do zdí. Týká se to nejen šaten, ale i skříní a skříněk v jídelně či v obytné části. „Když vznikají tyto věci, málo lidí si umí představit, co to s sebou nese. Studii, včetně podrobných rozkresů pro výrobu, kterou děláme na dům jako na stavbu, připravujeme i na interiér. Už při stavbě domu je totiž nutno počítat s rozvržením vnitřku,“ vysvětluje Eva Hlaváčková.

Podle ní má tento postup další nesporný efekt – klient od začátku ví, co ho vše bude stát. „Když se začaly odstřelovat skály a stavěly se základy, interiér už byl dávno jasný a prvky z něj se začaly připravovat do výroby. Stavba se s interiérem prolínala, protože ledacos se musí přišroubovat, přisekat, upravit. Je potřeba přesně vědět, kam posadit zásuvky, zakomponovat technologie, usadit baterie, umyvadla...“ vyjmenovává.

Co se týče světel, všechny místnosti mají několikaokruhový systém osvětlení. Nejsilnější, když se vše rozsvítí, nepřímé, které vytváří příjemnou a intimní atmosféru, a informační diody, které svítí pořád a navádějí vás především v noci.

Majitel je spolutvůrce

V projektu interiéru je zakreslený každý šuplík v šatně, každý detail, včetně popisu materiálu a barevnosti. „Pracujeme tak, aby majitel byl spolutvůrce. Od začátku je seznámen s každým detailem. Snažíme se udělat co nejpřesnější vizualizace, aby měl pokud možno co nejpřesnější představu,“ doplňuje.

Jen tak lze podle ní dosáhnout toho, že interiér bude mít pro majitele stejnou kvalitu a užitnou hodnotu i za 15 let. „Interiér v bydlení není scénografie. Tady bydlíte, potřebujete mít klid, musí vám tu být dobře. První je dispozice, ta je stavebním kamenem všeho. Pokud bude obyvatele omezovat v pohybu, je to špatně. Důležité jsou ale i barvy a materiály, zpracování detailů,“ vysvětluje architektka Eva Hlaváčková.

Co možná nevíte o klenbě

Vskutku unikátním prostorem domu je vinotéka. Její strop je totiž klenutý z pálených cihel Terca Klinker od společnosti Wienerberger.Klenby jsou jedním z nejstarších způsobů stropní konstrukce. Do 19. století, kdy se objevily první ocelové nosníky, šlo v podstatě o jediný způsob, jak zakrýt prostor mezi zdmi. Rozlišuje se několik druhů: křížová, žebrová a valená. Právě tu použila architektka v případě vinotéky.Technicky jde o samonosnou stavební konstrukci, která využívá faktu, že váha klenby se přenáší na její opory. Je-li správně provedena, je prakticky nezničitelná a přežije bez úhony i tisíce let. Důraz na správné provedení je v tomto případě více než na místě, jediná sebemenší chyba totiž může celou konstrukci ohrozit. Proto jsou klenby považovány za doklad stavebního mistrovství.Nejstarší známé klenby pocházejí ze Sumerské říše z doby 3300 let před naším letopočtem. K nám se klenby dostaly v 9. století spolu s křesťanskými misiemi.

Inteligentní jednotka řídí vše

I přesto, že dům je velký, je relativně úsporný. A to díky moderním technologiím obnovitelných zdrojů. Užitkovou vodu ohřívá solární systém, k vytápění slouží tepelné čerpadlo. Celou tuto topnou sestavu koordinuje systém inteligentního domu, který reaguje okamžitě v závislosti na vnitřní i venkovní teplotě. Systém ovládá i veškerou další techniku včetně osvětlení, zabezpečení či třeba ohřevu vody v bazénu.

Exteriér domu se prolíná do interiéru. Například kámen, který je použit na venkovní fasádě domu, se objevuje
i uvnitř, i když v trochu jiné podobě. Je jím obložena masivní stěna schodiště a stěna s krbem v obývací části. Vytváří kompaktní nosné hmoty a tím eliminuje pocit obkladu, výdobytku poslední doby.

Kamila Hudečková
 
www.wienerberger.cz, www.porothermDUM.cz  


Fotogalerie